Fairy Tail Manga-kası Hiro Mashima ile Soru Cevap

 Hiro Mashima  ile Soru & Cevap

11 yıl boyunca devam eden Fairy Tail adlı manga serisinin manga-kası Hiro Mashima,2017  New York Comic-Con da kendine ayrılan panelde “Hiro Mahima ile Sohbet” adlı etkinlikte Funimation grubundan Justin Rojasın sorularını yanıtladı.Tüm sorular ve cevapları ile işte Fairy Tail manga-kası Hiro Mashima :

Justin(J) :Ortada bir dedikodu var,Fairy Tail mangası devam ettiği süre boyunca haftasonlarını çalışmadan  geçirememişsiniz.Bu doğru mu ?

-Hiro(H) : Bu aslında doğru.Tüm zaman boyunca bir sonra ki sayıyı merakla bekleyen Fairy Tail hayranları tarafından oldukça motive olmuştum.

J:Mangayı bitirdikten sonra yaptığın ilk şey neydi ?

H:Çok fazla amaçsızca,öylesine çizim yaptım.

J:Şu anda New York şehrindeyiz,binlerce anime hayranın tam önünde.Burada bulunmak konusunda nasıl hissediyorsun ?

H:Burada bulunan tüm hayranların coşkusunu hissedebiliyorum ve bundan çok keyif alıyorum.Sadece Fairy Tail için değil.Japon manga ve animelerine ait birçok cosplay gördüm.Tüm bu sunumları New York şehrinde görebilmek benim için harika bir duygu.

J:Manga-ka olabilmende esin kaynağın ne olmuştu ?

H:Ben genç iken,büyük babamın yeniden dönüştürülmüş mangaları toplama eğilimi vardı.Ben de tüm bu mangaları okumayı çok severdim.Bitirdikten sonra da bazı karakterleri çizerdim.

J:Özel olarak beğendiğin manga var mıydı ?

H:Gençken,Dragon Ball ve Ultimate Muscle Kinnikuman çok beğenirdim.

J:Manga-ka olmaya karar verdikten sonra,Haftalık Shounen Dergisinde(Fairy Tailin yayınlandığı dergi) çalışmaya nasıl başladın ?

H:O günler de,manga-ka olmaya can atıyordum.Haftalık Shounen Dergisinde de hiçbir manga fantezi,büyü veya macera konularını işlemiyordu.Ben de ” Belki kendimi öne çıkarmak için bu bir fırsat olabilir” diye düşünmüştüm.

J:Video oyunu oynamayı seviyorsun.Son zamanlar da oynadığın bir oyun var mı ?

H:Overwatch oyununu çok fazla oynuyorum.

J:Hangi karakter ?

H: Reinhardt.İyi bir nişancı değilim.

J:Fantezi dünyası oluştururken esinlendiklerin nelerdi,özellikle sihire dayalı bir evrenin kurallarını oluştururken ?

H:Çeşitli şeylerden etkilendim.Birçok farklı video oyunları ve mangalardan.Tüm bu bileşenler bana esin kaynağı oldu.

J:Fairy Tail mangasında çok fazla benzersiz karakter var,her birinin savaşlarını nasıl ele aldın ?

H:Bir öncelik sırası belirlemek istemiştim.Bunu yaparken de okuyucuların hangi karakterin bir diğeri ile dövüşünü ilgi çekici bulabileceğini ve hangisinin daha güçlü olması gibi soruları ele aldım.Tüm bunlar savaş sahnelerini yaparken ki başlangıç noktalarımdı.

J:Fairy Tail mangası üzerinde 11 yıl çalıştın.Neden şimdi bitirdin ?

H:Yeni bir meydan okuma istedim.Seriye elveda demekten aslında çok üzgündüm.Ama biliyorum ki tüm Fairy Tail karakterleri sizlerin içinde  yaşıyor,bu yüzden bir karar verdim Natsu ve Fairy Tail tayfasını bir süreliğine terk ettim.Böylece yeni şeyler üzerine geçiş yapabilirim.

J:Seriyi istediğin gibi bitirebildin mi ? Fairy Tail mangasının her zaman böyle sona ereceğini görmüş müydün ?

H:Evet !

J:Fairy Tail mangası bittiğinde hiçbir manga-kadan yorum geldi mi ?

H:Bir kaç manga-kadan aldım.Ne zaman onlardan biri benimi kutlamak ile iletişime geçtiğinde bunu bir komite olarak göz önüne alıyorum.Şimdi onlardan bazıları kendi mangalarına sahipler.

J:Rave Master mangasının ardında herhangi bir ilginç hikaye bulunuyor mu ?

H:Rave Master üzerinde çalışırken,Plue adında bir karakter yaratmıştım ama bu karakter hiç konuşmuyordu.O sadece  “Plue,plue!” diyebiliyordu.Bunu üzerinde çalışırken konuşmayan bir maskot karakter üzerinde çalışmanın çok zor olduğunu farkettim.Öğrendiğim bu ders üzerine,Fairy Tail de bulunan Happy karakterini oldukça konuşkan yaptım.Ama tüm zamanların en iyi maskot karakteri Pikachu!

J:Fairy Tail mangasının animeye uyarlanacağını ilk duyduğunda nasıl hissetin ? 

H:Çok mutluydum ! Ama aynı zamanda nasıl gideceği konusunda biraz endişeliydim.Neyse ki harika insanlar bu seri üzerinde çalıştılar.Bu yüzden başarılı olacağını biliyordum.Anime sayesinde bir çok insan Fairy Tail hakkında bilgi sahibi oldu.Sadece Japonyada ki kişiler değil,burada bulunanlar da dahil.

J:Manga animeye uyarlanırken,bu işe dahil olmanda ki süreç nasıl işledi ?

H:Anime üzerinde çalışan ekibe olan güvenim ve inancım olduğundan itibaren tüm işlerden elimi çekmiştim.Ancak birkaç kişi vardı,animenin yönetmeni gibi.Benden senaryoyu kontrol etmemi istiyordu.Ben de en azından senaryoya bir göz atabileceğime karar verdim.

J:Animeye uyarlanan savaşlardan,sana göre en iyisi hangisiydi ?

H:Birkaç bölüm var.Bir yanda orjinal hikaye ve diğer yanda karakterlerin beden ve kişiliklerin değiştiği bölüm var.Kişisel olarak en çok keyif aldığım hikaye savaşı oydu.

J:Fairy Tail mangasında gerçek hayattaki tecrübelerine dayanan bölümler var mı ?

H:Evet aslında biraz var.

J:Bedenlerin değiştiği savaşı göz önünde bulundurmazsak,hangi savaş? 

H:Bende bilmek isterim ! Her neyse,özellikle sadece bir bölümü belirtmek oldukça zor ama loncadakilerin ve arkadaşların nasıl bir araya geldiklerinin işlendiği bölümler oldukça çılgıncaydı.Bunlar benim üniversite yıllarımda ki tecrübelerime dayanıyordu.Örnek vermek gerekirse; bazı kadın arkadaşlarım vardı ve onlar bazen oldukça güçlülerdi içki içtikleri zaman,tıpkı Erza gibi ve gerçekten korkutuculardı.Ya da Gray gibi insanlar,kıyafetlerini çıkaranlar,benim gibi.Tabi sadece gençken,artık değil !

J:Mangadan animeye en iyi resmedilen karakter sence hangisydi ?

H: Happy ! Aye !

J:Happy gerçekten hayattan birine dayanıyor mu ?

H:Aslında gerçekten kedileri severim.

J:Batıdaki hayranları iletişim halinde olduğunu görüyoruz.Onlarla olan tartışmalarından herhangi biri seriye etki edebildi mi ?

H: Hayır,hayır,hayır ! Aslında hayranların yorumlarına memnunum ama hikayemde onların etkisine kalmamaya çalışıyorum.Ama hala sosyal medyada hayranlarla etkileşimde olmayı seviyorum,bu yüzden çizdiklerimin bazılarını Twitter da paylaşmayı seviyorum.Twitter’a katıldığımdan beri,deniz aşırı ülkelerden bir sürü hayranım varmış gibi hissediyorum.ben de düşündüm  ki daha fazla illüstrasyonumu koymalı ve bundan dünyada ki herkes keyif alabilmeli.

J:Batı ve Doğuda bulunan hayranlarında herhangi bir farklılık farkedebildin mi ?

H:Bence hayranlar genel olarak benzerler,ama aynı anda.Sahnede benim gibi olanlar için buradaki hayranlar daha heyecanlı.Japonya’da ise bir kişi sahneye çkarsa ve “Evet ! İşte bu eğlenceli” derse orada bulunanlarsa sadece başlarını sallıyorlar.

J:Kedilerin senin için sınırlarını aştığını farkettim çünkü kedileri seviyorsun,değil mi?

H:Evet kedileri severim,elbette.Ama onların kanatları var,yani aslında onlar benzersiz.

J:Hangi karakteri gerçek hayatta isterdin,arkadaş veya evcil hayvan olarak ?

H:Frosh. Çok tatlı.

J:Eğer bir büyücü olsaydın,hangi gücü ve sihri kullanırdın ?

H:Günleri 24 saat yerine 48 saate çeviren bir gücü kullanırdım.Böylece daha fazla manga çizebilirdim.

J:Fairy Tail tamalandığına göre şimdi sırada ne var ?

H:Dürüst olmak gerekirse sıradaki hikaye için çok fazla konuşmadım,ama şimdi bir ara verdim.Çoktan bir sonraki hikayenin konusunu düşünmeye başladım ve umuyorum çok yakında başlayacağım.

J:Panel bitmeden önce söylemek istediğin başka bir şey var mı ?

H:Desteğiniz sayesinde Fairy Tail hikayesini yazmaya devam edeceğim.Yeni bir seri yapıyor olsam bile,sizlerin  heyecanlanmanızı sağlamaya çalışacağım.Bir sonra ki çalışmalarımı lütfen merakla bekleyin,teşekkür ederim.

Kaynak:AnimeNewsNetwork